İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Yapma yaa! Savaş bitti de benim niye haberim olmadı?

Savaşın bittiğini duymadan, duysalar da inanmadan saklanmayı sürdürdüler.

Hiroo Onoda (1922 – 2014) İkinci Dünya Savaşı esnasında Japon ordusunda istihbarat subayıydı. İstihbarat konusunda pek de başarılı olmasa gerek – Ağustos 1945’te savaş sona erdiğinde onun bundan haberi olmadı.

1945 sonrasında Filipinlerde Tubang Adası’nda üç askerle birlikte saklanmayı sürdürdü. Bunlardan biri 1950’de aralarından ayrılıp “düşmana” teslim olunca yetkililer kalanları ikna için aile üyelerinden mektupları uçaklarla ormana attı. Ama “kahraman” Japonlar bunun düşmanın bir tuzağı olduğunu düşünmekteydi. Saklanmayı ve arada sırada da “düşman” güçlerine saldırmayı sürdürdüler.

1954’te ve 1971’de diğer iki Japon asker, ürünlerini yakmak istedikleri köylülerle girdikleri silahlı çatışmalarda öldürüldü. Sonunda Onoda, özel olarak Japonyadan getirilen eski komutanının emrine uyarak 1974 yılında yetkililere teslim oldu. İkinci Dünya Savaşının en son “aktif” askeri olarak tarihe geçti. İkinci Dünya Savaşı onun için resmen sona ermişti ama onca yıl boyunca resmen “subaylık” yaptığı için birikmiş maaşını istemeyi de ihmal etmedi. Yaşamının geri kalanını parasının ve ününün tadını çıkararak, radyo ve televizyon programlarına çıkıp ülkeyi dolaşarak geçirdi.