İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Uzun, upuzun romanlar

Uzun uçak ya da tren yolculuklarında film izlemek yerine roman okumayı mı tercih ediyorsunuz? Günün birinde Mars'a yolculuk yaparken bu romanlardan birini yanınıza alsanız iyi edersiniz.

“En uzun roman hangisi!” sorusunu yanıtlamak için öncelikle “uzun” için bir ölçüt belirlemek gerekiyor. Sayfa konusu yanıltıcı olabileceği için en iyisi harf sayısını dikkate almak gibi görünüyor. Ama Çince, Japonca ve Hintçe gibi dillerde tek tek harfleri bulmak olanaklı değil. Bu nedenle de bu dillerde yazılmış romanlar ayrı bir kategori halinde değerlendiriliyor.

Tokugawa Ieyasu 1950 ile 1967 yılları arasında yayınlanmış 40 ciltlik bir tarihi roman. Japonca bu eser 10 milyondan fazla karakter/sözcük içermekte.

Çin Hanedanlarının Popüler Romantik Yaşamı, toplam 11 ciltten oluşan bir tarihi roman. Bu Çince eser 6 milyon karakter içermekte.

Batı dünyasında en uzun roman, 1649 ile 1654 yılları arasında her biri üçer ciltlik 10 bölüm halinde yayınlanan Artamène ou le Grand Cyrus. Fransızca bu romanda toplam 1.954.300 harf var.

Daha yakın tarihli romanlar arasında en uzunu ise 2016 tarihli Jerusalem; bu İngilizce roman da aşağı yukarı 800.000 harften oluşuyor.