İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Üç kilometre yükseklikten paraşütsüz düştü ve hayatta kaldı

Juliane Koepcke (d. 10 Ekim 1954) 1971'de havadayken parçalanan uçaktan 3 kilometre aşağıdaki yağmur ormanına düştü ve hayatta kaldı.

Juliana Koepcke Peru’da eğitim gören Alman bir öğrenciydi. 24 Aralık 1971 tarihinde Pucallpa kentinde çalışan babasının yanına gitmek için annesiyle bile Lima’dan uçağa bindi.

Uçak fırtınaya yakalandı ve yıldırım çarpması sonucunda yerden 3.2 kilometre yüksekte parçalandı. O zamanlar on yeni yaşında olan Koepcke koltuğuna kemerle bağlı halde o mesafeden yağmur ormanına düştü. Köprücük kemiğinin kırılması ve bir gözünün morarıp kapanması dışında yara almadı.

Uçakta yanındaki koltukta oturan annesini aramaya başladıysa da kadını bulamadı. Daha sonraları annesinin de kazada ormana düşüp hayatta kaldığını ama birkaç gün sonra yaralarından ötürü öldüğünü öğrenecekti.

Yiyecek olarak yalnızca az miktarda şekerleme bulabildi. Başka yolculara da ulaşamayınca ormanda yürümeye başladı ve sonunda bir akarsuya ulaştı. Babasının, akarsuyun mutlaka insanların olduğu bir yerlerden geçeceğini anlattığnı anımsayarak diz boyu suda ilerledi. Akarsu hem temiz su bulması hem de ormanın sık bitki yapısından uzak kalması anlamını taşıyordu.

Böcek ısırıklarından ötürü geceleri uyuyamıyordu. Dokuz gün sonra bir barınağın yanına çekilmiş motorlu bir tekne buldu. Babasının öğrettiği gibi yaralarına yakıtı dökerek kolundaki yaradan otuz beş sinek larvası çıkarmayı başardı. Sonra da insanların gelmesini bekledi.

Saatler sonra, barınağı kullanan ormancılar onu buldu ve yaralarını sarıp böcek ısırıkları için ilaç sürdü. Ertesi sabah da kanoyla yeni saat süren bir yolculuğun ardından ormancıların kampına götürüldü. Yerel bir pilotun yardımıyla Pucallpa’da bir hastaneye nakledildi.

Koepcke’nin inanılmaz biçimde hayatta kalışı bir çok kuram geliştirilmesine neden oldu. Koltuğuna kemerle bağlı olduğu ve düşme esnasında bunun bir tür yastık görevi gördüğü biliniyor; ama iki yanındaki koltuğun da bir paraşüt görevi üstlenip düşüşü yavaşlatmış olabileceği ileri sürülmekte. Ayrıca hızla esen rüzgar ve ormanın sık bitki dokusu da etki etmiş olabilir.

Koepcke babasıyla buluşmasının ardından Almanya’ya nakledildi ve tamamen iyileşti.