İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Sümüğünüzü yiyin – iyi gelir

Sümük yemek çoğu kültürde hoş karşılanmasa da bazı araştırmacılar yararlı bakterilerin vücuda girmesi hızlandığı için sümük yemenin yararlı olabileceğini dile getiriyor.

Küçük çocuklar ve bazen de yetişkinler burun karıştırmaya bayılır. Bu tıpkı altın aramaya benzer ve aileler de çocukları bu mide bulandırıcı alışkanlıktan vazgeçirmek için hiç zaman yitirmez. Kaç insan dürüstçe bu burun tatlısının tadına hiç bakmadığını söyleyebilir ki? Tamam, ben hiç tatmadım, ama konu bu değil. Nedendir bilinmez, bu ıslak madde ve onun kurumuş hali bir çok çocuk için dayanılmaz bir yiyecek biçimi. İnsanlar böyle iğrençlikler yapacak biçimde mi doğuyor, yoksa sümük yeme eğiliminin başka bir nedeni mi var?

Kanadalı bir bilim insanı burun karıştırıp sümük yemenin aslında vücudun bağışıklık sistemini desteklemek için gelişmiş evrimsel bir davranış olduğunu düşünmekte. Saskatchewan Üniversitesi’nden biyokimya profesörü Scott Napper CBC News kanalına verdiği mülakatta, çocuklarda sümük yeme yönünde doğal bir eğilim olduğunu söyledi. Sümüğün tatlımsı (ya da bazen de tuzlu) tadı aslında yenilmesi gerektiği biçiminde bir sinyal ve tüketilmesi durumunda da bağışıklık sistemi bundan yararlanmakta.

“Sümük tarafından yakalanmış patojenlerin tüketilmesi, bağışıklık sistemine etrafından neler olduğunu öğretmenin bir yolu olabilir mi?” diyen Napper söyle devam ediyor: “İki güzel kızım var, ikisi de bol bol parmaklarını burunlarında sokuyor. Ve her seferinde de parmak ardından doğrudan ağza gidiyor. Aslında yapmamız gereken bir şeyi yapıyor olamazlar mı?”

Napper’ın sümük kuramı “hijyen hipotezi” ile örtüşmekte; 1989’da geliştirilen bu kurama göre mikroplara ve belirli enfeksiyonlara erken yaşlarda maruz kalmak bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı oluyor. Vücut tarafından salgılanan sümük bakterileri, tozları ve diğer istenmeyen maddeleri hapsettikten sonra katılaşıyor. Napper’a göre bu katı maddeyi yemek hastalık ve alerjileri bertaraf etmeye yardımcı olabilir.

“Evrimsel açıdan bakıldığında, çok kirli koşullarda evrim geçirdik ve belki de çevremizi ve davranışlarımızı tertemiz tutma isteği aslında yararımıza işlememekte.” demekte Napper.

Üstelik Napper sümük kuramını ortaya atan ilk bilim insanı da değil. Parmak kullanarak sümük çıkarmanın bilimsel bir adı olduğunu biliyor muydunuz? Adı “rhinotillexis.” Sümük yemenin de bilimsel bir adı var: “mukofaji.” Akciğer uzmanı Avusturyalı bir doktor olan Friedrich Bischinger kendi sümüğünü yiyen insanların  “daha sağlıklı, daha mutlu ve kendi bedenleriyle daha iyi uyum içinde” olduklarını söylemekte. Ona göre burnu karıştırmakta bir sorun olmadığı gibi herkes de bu alışkanlığı edinmeli.

“Üstelik parmak yoluyla bir mendilin ulaşamayacağı yerlere ulaşıp burnunuzu çok daha temiz tutabilirsiniz,” demekte Bischinger. “Çıkardığınızda gelen kuru artıkları yemek de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmenin çok iyi bir yoludur. Tıbbi açıdan çok mantıklı ve tamamen de doğal bir işlem. Bağışıklık sistemi açısından burun bir filtredir ve burada çok çeşitli bakteriler toplanır; bu karışım bağırsaklara eriştiğinde tıpkı bir ilaç gibi işlev görür.”

Sizce de bu adamlarda bir tahta eksik değil mi? Belki de kendi sümük yeme fetişlerini haklı göstermeye çalışıyorlardır. Aslında, hipotezlerini destekleyen bir çok kanıt da bulunmakta. Mayo kliniğinden alerji uzmanı James T. C. Li’ye göre, kırsal bölgelerde büyükbaş hayvanlarla ya da büyük aileler içinde büyüyen çocuklar diğer çocuklara oranla daha az astıma yakalanmakta. Her yol sonunda “hijyen hipotezi”ne çıkıyor.” Çocukluk esnasında mikrop ve enfeksiyonlara maruz kalındığında bağışıklık sistemi daha iyi gelişiyor ve vücut da zararsız maddelerle astımı tetikleyen zararlı maddeler arasındaki ayrımı oluşturmayı öğreniyor. Temel olarak da bağışıklık sistemi küçük tetiklemelere aşırı tepki vermiyor.

Benzer biçimde, yazar ve bağışıklık bilimci Mary Ruebush’un CBS’te söylediğine göre çocukların toz gibi normal çevresel unsurlara maruz bırakılmaması alerjilere ya da bir özbağışıklık hastalığına neden olabilir. “Why Dirt is Good : 5 Ways to Make Germs Your Friends” (“Kir Neden Güzel: Mikropları Dost Haline Getirmenin 5 Yolu”) kitabının yazarı – büyük bir içtenlikle – yemek öncesinde çocukların ellerini yıkamak yerine yalamalarını bile öneriyor.  Bahse girerim o da sümük yemeyi önerenlerle aynı saftadır.

Kaynak: https:/ /wallstreetinsanity.com/eat-your-boogers-theyre-good-for-you/