İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Phineas Gage

Demir bir çubuk çenesinden girip kafasının tepesinden çıktı. Phineas Gage (1823–1860) hayatta kalmayı başardı ve o çubuğu da anı olarak sürekli yanında taşıdı.

Phineas P. Gage (1823–1860) Amerikalı bir demiryolu çalışanıydı. Bir patlama sonucunda büyük bir demir çubuk kafasını delip geçti ve bu kazada beynin lobunun bir bölümü de parçalandı. Hayatta kalmayı başaran Gage sonrasında sergilediği kişilik değişimiyle bir çok araştırmaya konu oldu.

Eylül 1848’de Gage bir kayayı parçalamak için kayada delik açıyordu. Bunun için de sırasıyla derin bir delik açıp içine patlayıcı toz ve fünyeyi yerleştirmek, ardından patlamanın gücünü artırmak için bunu kum ya da çamur ekleyerek bir çubukla sıkıştırmak gerekiyordu.

Gage arkasındakilerle konuşmak için kafasını çevirip ağzını açtığında kafası delikle aynı hizadaydı. O anda çubuk ve taş arasında oluşan bir kıvılcımdan ötürü – kum eklenmesi ihmal edildiği için – patlama gerçekleşti. Çapı 3.2 santim, uzunluğu 110 santim ve ağırlığı da 6 kilogram olan çubuk Gage’in alt kafasına çene altından girdi, üst çenesini delip sol gözünün arkasından geçti, beynin sol bölümünün içinden yolunu sürdürerek kafanın tepesinden çıktı. Kan ve beyin parçalarıyla kaplı demir yaklaşık 25 metre öteye düştü.

Arka üstü yuvarlanan Gage önceleri kasılmalar gösterdiyse de bir iki dakika sonra konuşmaya başladı, biraz destekle yürüdü ve bir kilometre uzaktaki köye öküz arabasıyla götürülürken de sürekli oturdu.

Önceleri hemen iyileşecekmiş gibi görünse de ikinci gün aniden saldırganlaştı. Dördüncü gün yeniden sakinleşen Gage on ikinci gün yarı koma halindeydi ve arkadaşları cenaze hazırlıklarına bile başlamıştı. Yirmi dördüncü güne gelindiğinde, kendi başına yataktan kalkıp bir adım atmayı başardı. Birinci ayın sonunda ise merdivenleri kendi başına inip çıkabiliyordu.

Bunu izleyen yıllarda kendi ülkesinde ve Şili’de at bakıcılığı ve at arabası sürücülüğü gibi işlerde çalıştı. Epilepsi nöbetleri geçirmeye başlayınca, son işini kaybetti ve ailesinin yanına döndü. Kazadan on iki yıl sonra, beynindeki hasarın neden olduğu nöbetler neticesinde hayatını kaybetti. Ölümünden bir süre sonra ailesinin onayıyla mezarı açılarak kafatası ve demir çubuk saklanmak üzere Warren Müzesi’ne götürüldü.