İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Mike – Kafasız Tavuk

Kafası kesildikten sonra 18 ay yaşadı ve - kendisi bunun farkında olmasa da - büyük üne kavuştu.

Kafasız Tavuk Mike (20 Nisan  1945 – 17 Mart 1947) kafası kesildikten sonra 18 ay yaşayan bir tavuktu. Olayı bir çok kişi uydurma olarak nitelendirse de, tavuğun sahibi onu Utah Üniversitesi’ne götürerek incelenmesini sağlamıştı.

10 Eylül 1945 günü çiftçi Lloyd Olsen akşam yemeğine gelecek olan kayınvalidesi için bir tavuk kesmeye karar verdi. Eline beş buçuk aylık bir piliç olan Mike geçti. Olsen baltayla tavuğun kafasının büyük bir bölümünü koparsa da şahdamarını ıskaladığı için kulaklardan biri ve beyin kökünün büyük bir bölümü zarar görmedi.

Kafası tam olarak kesilemediği için tavuk yine de tünekte dengesini bulup sarsak da olsa yürüyebiliyordu. Hatta eşelenmeye başlayıp yerden yiyecek almaya çalışıyor ve boğazından gurultular çıkararak ötüyordu. Mike bir türlü ölmeyince Olsen onunla ilgilenmeye karar verdi. Hayvanı bir damlalık kullanarak süt ve su karışımıyla besledi ve küçük mısır taneleri ve solucanlarla beslenmesini destekledi.

Şöhret

Adının duyulmasının ardından Mike gösteri turlarına çıktı. Dergi ve gazetelerde yüzlerce resmi yayınlandı; Time ve Life dergilerine bile konu oldu. Mike’ı görmek için 25 sent ödemek gerekiyordu. Şöhretinin zirvesindeyken sahibine aylık 50.000 dolara yakın bir gelir sağlayan Mike için 10.000 dolarlık bir değer biçiliyordu.

Ölümü

Mart 1947’de bir turun ardından verilen molada, Mike otel odasında gece yarısı çırpınmaya başladı. Her nasılsa boğazına bir mısır tanesi kaçmıştı. Olsen ailesi onu beslemek için kullanılan damlalığı yanlarına almadığı için Mike kurtarılamadı.

Açıklamalar

İncelemelerde baltanın şahdamarını ıskaladığı ve bir kan pıhtısının hayvanın kanamadan ölmesini engellediği sonucuna varıldı. Kafasının çoğu gitmiş olsa da bir kulağı ve beyin kökünün büyük bölümü sağlamdı. Soluk alma, kalbin atması gibi temel işlevler ile refleksler beyin kökünün denetiminde olduğu için Mike oldukça sağlıklı kalabildi.