İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Koşucu ishali

Uzun mesafe koşucularının ve bazen de bisikletçilerin korkulu rüyası.

Koşucu koliti olarak da bilinen koşucu ishali uzun mesafe koşucularını etkileyen ve koşunun ortasında bağırsakları derhal boşaltma gereksinimi olarak ortaya çıkan bir durum.

Nedenler

Koşucu ishalinin nedenleri tartışılsa da iskemi – yerel düzeyde kanlanma – ya da mekanik travma gibi nedenleri de içeren kuramlar söz konusu. Bisiklet yarışçılarında ishalin daha az görülmesi mekanik travmayı ön plana çıkarmakta. Mesafe koşucularında beslenme düzeni – özellikle de küçük meyveler ve kurutulmuş meyvelerle beslenme – ishalin yaygın bir nedeni olarak gösterilmekte.

Tedavi ve önleme

Koşucu ishali koşuyu izleyen birkaç saat ile iki gün arasında kendiliğinden ortadan kalkar. Tüm ishal durumlarında olduğu gibi, yitirilen sıvıların geri kazanılması önerilmekte. Korunma yöntemleri ise kişiden kişiye değişiklik gösteriyor – durumu tetikleyen gıdaların ne olduğunu belirlemek için koşu öncesi nelerin tüketildiğine dikkat etmek önerilmekte.

Dikkate değer örnekler

  • 1998 Londra Maratonu esnasında, yarışın galibi Catherina McKiernan yarış boyunca ishalle sonuçlanan karın sancıları çekti.
  • 2005 Londra Maratonu esnasında, yarışın galibi Paula Radcliffe, yarış esnasında tuvalet molasına gerek duyduğu için, kalabalığın ve canlı yayın yapan kameraların önünde yol kenarında duraklayarak hacet giderdi. Yarıştan sonra da, bütün suçun bir önceki gece yediği somon balığında olduğunu ifade etti.
  • 2008 Göteborgsvarvet yarı maratonunda, Mikael Ekvall yarışı 21. sırada tamamladığında kendi dışkısına bulanmış bir haldeydi. Temizlenmek için neden durmadığı sorulduğunda, “Zaman yitirecektim. … Bir kez bıraktınız mı bir daha, bir daha, bir daha bırakmak kolaylaşır. Alışkanlık haline gelir.” yanıtını verdi.
  • 2016 Yaz Olimpiyatları Erkekler 50 Kilometre Yürüyüş yarışında, Yohann Diniz yarışı önce götürse de yarışın ortalarında bağırsak sancıları nedeniyle birkaç kez baygınlık geçirdi. Yine de, kendisini toparladı ve yarışı kazanan atletin altı dakika ardından 8. sırada tamamlamayı başardı.
  • 2019 Perm Uluslararası Maratonu esnasında, Alexander Novikov ishal durumuna karşın yarışı birinci olarak tamamladı – yarış bittiğinde üzerindekiler yapış yapıştı.