İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Kibar olayım derken öldü

Çişini tuttu, tuttu, tuttu, tuttu ...

Tycho Brahe, asıl adıyla Tyge Ottesen Brahe (d. 14 Aralık 1546, Scania – ö. 24 Ekim 1601, Prag), Danimarkalı bir simyacı, matematikçi astronom ve astrologdu. Kendisine özgü bir güneş sistemi modeli oluşturmasının yanında önemli gözlemlerde bulundu.

Tycho aceleci, hoşgörüsü olmayan, utanmazlık derecesinde bencil, çoğu zaman da acımasız bir adam olarak bilinir fakat aynı zamanda zeki, kibar ve çalışkandı. Mektuplarında, evcil bir kuzey geyiği beslediği, bu geyiğin bir ziyafet sırasında aşırı bira içerek fazla alkol alması sonucu merdivenlerden düşerek öldüğü ifade edilmektedir. Brahe 1601’de 55 yaşındayken böbrek iltihabından ansızın öldü. Kralın katıldığı bir ziyafette, kraldan önce sofrayı terk etmeyi ayıp saydığı için uzun süre tuvalete gidememiş ve ardından gelişen böbrek iltihabı sonucu 11 gün içerisinde hayatını kaybetmiştir. Johannes Kepler Brahe’nin ölümünden önce uzun süre asistanlığını yapmıştı ve Brahe öldüğünde tüm mirası ona kaldı.

Kepler’in onu zehirlediği söylentileri yayılsa da 2000’li yıllarda Brahe’nin mezarı açılıp doku örnekleri alındığında ölüm nedeninin idrar kesesi iltihabı ve buna bağlı olarak idrar kesesinin patlaması olduğu belirlendi.