İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

İngiliz kralın cesedi cenazede patladı

"Fatih William" krallığı esnasında merhametsizliğiyle ün yapmıştı. Ölümünden sonra, doğa yasaları kralın cesedine merhamet göstermedi.

Ölümünden birkaç yıl önce ülke halkı yerine kendi boğazına öncelik vermeye başlayan William, iyice şişmanlamıştı. 1087 yılında, Fransa’da bir sefer esnasında, atının ani bir hareketiyle eyerin uç kısmı iç organlarında hasara yol açınca altı hafta boyunca yatağından çıkamadı ve büyük ağrılar çekti. Ölmeden hemen önce, krallığını oğulları arasında paylaştırdı. 9 Eylül 1087’de kral nihayet öldü, ama o çok güvendiği şövalyeleri ve oğulları cenaze hazırlıkları yapmak yerine paylarına düşen topraklara bir an önce ulaşmak için yollara düşünce kralın cesedi sahipsiz kaldı. Öyle ki, hizmetinde çalışanlar bile üzerindeki giysileri çalıp kaçtı.

Bölgenin din adamları kendi ceplerinden harcama yaparak kralın krallara yakışır bir biçimde gömülmesi görevini üstlendiler. Ceset önce tahnit edildi; ardından da tabuta yerleştirilerek deniz kıyısına taşındı. Oradan da önce tekne sonra da kara yoluyla Caen kentine ulaştırıldı. O zamanın koşullarında, 70 kilometrelik bu yolculuk birkaç gün sürdü. Bu arada da kralın cesedini içten içe bakteriler ele geçirmekteydi.

Caen kentindeki bir yangın cenaze törenini iyice geciktirdi. Cenazeyi kaldıracak olanlar yangını söndürüp geri döndüklerinde de, törenin yapılacağı kilisede sorun çıktı. Halk, William’ın oğlu Henry’nin yıllar önce şimdi kilisenin bulunduğu araziyi işgal ettiğini ve kilisenin aslında yasadışı bir yapı olduğunu söyleyerek törene karşı çıktı. Hemen kayıtlar incelendi, itiraz edenlerin haklı olduğu anlaşıldı, Henry tarafından yüklü bir ödeme yapıldı ve kilise nihayet yasal hale getirildi.

William çok uzun boyluydu. Sıradan insanlar için kazılmış olan mezara tabutun sığdırılamayacağı zaten belliydi. Tabuttan çıkarılan ve kumaşlara sarılı olan cesedi mezara tıkıştırabilmek için biraz itelemek gerekiyordu. Sonuçta, zaten iyice şişmiş olan ceset patlayıverdi. Ortalığı dayanılmaz bir koku kapladı; cesedin büyük bölümü artık bir tür pelteden ibaretti. Tören olabildiğince çabuk bir biçimde tamamlandı.

Kral William’ın cesedinin başına sonraki yıllarda da pek çok “talihsizlik” geldi. Önce Papa’nın emriyle mezarın yeri değiştirildi. Sonra siyasi nedenlerle mezarın yeni bir kez daha değişti. Sonunda da Fransız Devrimi esnasında mezar talan edildi. William’dan geriye kalça kemiğinin küçük bir parçasından başka bir şey kalmadı.