İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

İnek Savaşı (1272–78) Fransa'da Liege Prensliği ile Namur Markizliği arasında, çalınan bir inek yüzünden başladı ve ancak İmparator'un doğrudan müdahalesiyle sonlandırılabildi.

Condroz eyaletinin başkenti Ciney kentindeki bir turnuvada Engorant de Jalhay adında bir köylü inek çalmaya kalkıp yakalanınca, ölüm cezasından kurtulmak için para cezası ödemeye ve ineği geri vermeye mahkum edildi.

İcra amirinin adamları kararı yanlış anlayıp köylüyü derhal idam edince, felaketin ilk adımı atılmış oldu.

Köylüyü çalıştıran toprak sahibi tazminat talep etti. Namur Markizi, hiç zaman yitirmeden ve başka bir işi yokmuş gibi, yanına Dük 1. John ve Lord Gerard’ı da alarak, yakınlardaki Hesbaye kasabasını işgal etti. Müttefiki Kont 5. Henry de Condroz’u yakıp yıktı. 5. Henry Ciney kentine vardığında karşısında yarısı atlı yarısı yaya güçlerden oluşan ve kentin hem valisi hem de icra amiri olan Jean de Halloz’un liderlik ettiği 2.400 kişilik bir silahlı güç buldu. Sabahtan akşamın erken saatlerine kadar süren çatışmanın sonunda yerli güçten – Jean de Halloy dahil – 500 kişi hayatını yitirmişti. Ciney kuşatması devam ederken, kentin yardımına gelen Robert de Forvie yedek güçlerin gelmesini beklemek için yakınlardaki Dinant kentine çekildi. Ertesi gün – 18 Nisan tarihinde – Ciney kentine gerçekleştirilen saldırıda kent sakinlerinin bir bölümü kiliseye sığındıysa da kiliseyle birlikte yakılmaktan kurtulamadılar.

Olaylar karşılıklı olarak saldırıp karşı tarafın sınırları dahilindeki kentleri toptan yakma biçiminde gelişince, sonunda Kutsal Roma İmparatoru’nun müdahalesi gerekti. İmparator “çatışma öncesindeki duruma dönülmesi” emrini verince durum yatıştı ve herkes (emir İmparatordan gelince) hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam etti.