İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

İki uçak, tek pilot

Havada çarpışan iki uçak birbirine kenetlenince, üstte kalan uçağın pilotu ikisini de idare edip iniş gerçekleştirdi.

29 Eylül 1940’ta, Avustralya, New South Wales, Brocklesby’de havada bir çarpışma meydana geldi. Kaza olağandışı bir olaydı zira kazaya karışan uçaklar – 2 Nolu Hizmet Uçuş Eğitim Okulundan kalkış yapmış olan iki Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) Avro Ansons türü eğitim uçağı – çarpışmadan sonra birbirine kilitli kaldı ve ardından her ikisi de güvenli bir şekilde birlikte iniş yaptı.

Çarpışmada üstte kalan uçağın motorları tamamen durduysa da altta kalan uçağın motorları çalışmaya devam edince her iki uçak da havada kaldı. Kazada, alttaki uçağın teknisyeni ve pilotu paraşütle atlayarak kurtuldu. Üstteki uçağın pilotu – paraşütle atlayıp kurtulabilecekken – kanat ve kanatçıklarıyla birbirine geçmiş uçakları kontrol edebildiğinin farkına vardı ve yakındaki bir tarlaya acil iniş yapmayı tercih etti. Kazaya karışan dört mürettebat da olaydan yara almadan kurtuldu ve üstteki uçak onarılıp yeniden hizmete sokuldu.

Pilot Graham Fuller gösterdiği başarıdan ötürü acemi pilotluktan usta pilotluğa terfi etti ama kazadan hemen sonra izinsiz olarak gazetelere demeç verdiği için de 14 gün talim yerinden ayrılmama cezasına çarptırıldı ve maaşından da dokuz günlük kesinti yapıldı.