İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

İki atom patlamasını da yaşadı ve hayatta kaldı

70 kadar şanssız Japon Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan atom bombalarının her ikisine de tanıklık etti. Bunlardan en ünlüsü Tsutomu Yamaguchi.

6 Ağustos 1945 günü atom bombası atıldığında, Tsutomu Yamaguchi (1916 – 2010) iş gezisi nedeniyle Hiroşima’daydı. Kentten ayrılacağı gün patlama gerçekleştiğinde açık alanda, patlamanın gerçekleştiği yerden 3 kilometre uzaktaydı ve çok derin yanıklarla kurtuldu. Her iki kulak zarı da büyük zarar gördü.

Kendisi gibi hayatta kalmayı başaran iki çalışma arkadaşıyla birlikte bir sığınağa gitmeyi başardı. Biraz toparlandıktan sonra da ailesinin yanına, Nagasaki kentine gitmek üzere yola koyuldu. Kente varması kolay olmadı. Yolda köprüler yıkılmış ve kentler harap olmuştu. Bir keresinde, yüzeyi cesetlerle kaplanmış bir nehri yüzerek geçmek zorunda kaldı.

Üç gün sonra kente ulaşıp bir şağlık merkezinde yaralarını sardırdı. 9 Ağustos günü bürosuna varıp başından geçenleri anlatmaya daha yeni başlamıştı ki ikinci atom bombası patladı. Bu kez de patlama yerinden 3 kilometre uzaktaydı ama bu sefer herhangi bir yaralanma yaşamadı. Yalnızca yaralarındaki bandajlar uzun süre değiştirilmediği için bir hafta boyunca yüksek ateşle yatmak zorunda kaldı. Kafa derisinin bir bölümü bandajla kaynaştığı için daha sonraları kafasının bu bölgesi kel kaldı. Mucize eseri, kendisi gibi karısı ve oğlu da olayı yaralanmadan atlattı.

Derin yaralarına ve çok yüksek düzeyde rasyasyona maruz kalmasına karşın Yamaguchi kısa sürede iyileşti. Karısı 2010 yılında (93 yaşında) böbrek ve karaciğer kanserinden yaşamını yitirdi. Yamaguchi de 2009 yılında mide kanserine yakalandı – doktorlar kanser hastalığının iki atom bombasıyla bir ilgisi olmadığı sonucuna vardı.  2010 yılında 93 yaşında Nagasaki’de yaşamını yitirdi.