İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Hacı Ali (1887 ya da 1892 – 5 Kasım 1937) kontrollü kusma eylemleriyle ünlü bir vodvil sanatçısıydı.

Hacı Ali muhtemelen Mısır doğumlu profesyonel bir kusma uzmanıydı. Henüz on beş yaşındayken kusma yeteneğini keşfetmiş ve bu yolla para kazanmaya başlamıştı. Kahire’de tanıştığı bir İtalyan gösterisini sahnelere taşıması için onunla sözleşme imzaladı. Sözleşme gereğince Ali Avrupa’da gösteriler düzenledi. Kendi ifadesine göre, 1914’te Rus çarı 2. Nikola tarafından Rusya’ya davet edildi. Birinci Dünya Savaşı bittiğinde sözleşmesiz çalışmaya ve numaralarını zenginleştirmeye başladı.

1920’lerin ortalarında kızı Almina’yla ABD’ye gitti. Fuar, karnaval ve vodvillerde birlikte boy gösterdiler. Ali birkaç dil biliyordu ve bir süre sonra ABD vatandaşı oldu; fakat, İngilizce bilmediği için kızı sürekli olarak çevirmenliğini yapmaktaydı.

Gösterisinin ana temasını su fışkırtma oluşturuyordu. 60-100 bardak kadar büyük oranda su yuttuktan sonra aynı suyu uzun bir süre – bazen bir dakika – kesintisiz bir halde ağzından fışkırtmaktaydı. Bir diğer numarasında 30 ila 50 arası kabuklu fındık ve ardından da bir o kadar badem yutuyordu. Sonra da bunları fındık – badem – fındık sıralamasında çıkarmaktaydı. Bir diğerinde farklı ren tonlarında 3 ila 6 arasında mendil yutuyor, sonra da bunları seyircilerin istediği sırada çıkarıyordu.

Ali’nin yeteneği sıradan insanları olduğu kadar tıp otorilerini de hayrete düşürüyordu. 1928 tarihli bir Sheboygan Press yazısında belirtildiğine göre, bir grup doktor gösterisine katılıp Ali’yi baştan aşağı kontrol etti. Vardıkları sonuca göre Ali nesneleri gerçekten de yutmakta ve ardından midesinden kontrollü bir biçimde çıkarmaktaydı.

Ölümü

Ali 5 Kasım 1937’de İngiltere’de yaşamını yitirdi. Ölümünden önce yayılan bir söylentiye göre ölümünden sonra çıkarılıp saklanmak üzere midesine 50.000 dolar kadar değer biçilmişti. Kızı Ali’nin bedenini ABD’ye taşıttı; ardından Johns Hopkins Üniversitesi’nde inceletmek isteseydi de bu talebi hastaneden kabul görmedi.