İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Gerçekleşmemiş muharebe için anıt

Tarihsel açıdan hatalı bir plaketle, Trump hiç gerçekleşmemiş bir çatışmanın anısını yaşatmaya çalışıyor.

Başkan Trump’ın sahibi olduğu bir golf alanında, hiç gerçekleşmemiş bir İç Savaş muharebesi anısına bir plaket yer almakta.

2 Mayıs 2017 tarihinde Golf Digest dergisinde yeniden yayınlanan 2015 tarihli bir makalede, daha önce New York Times gazetesinde dile getirilen bir konu ele alınmaktaydı: Trump 2009’da Virginia’da Lower Adası üzerindeki golf sahasını satın aldıktan hemen sonra, Potomac Nehri kıyılarında – tarihçilere göre asla gerçekleşmemiş olan – “Kan Nehri” katliamını anmak için buraya bir plaket yerleştirilmesini sağladı.

Plakette, “Hem Kuzey hem de Güneyden bir çok Amerikalı asker bu noktada yaşamını yitirdi.” denmekte. “Can kaybı o kadar fazlaydı ki nehrin rengi kırmızıya döndü ve ‘Kan Nehri’ adıyla anılır oldu.”

Aile arması ile Trump’ın tam adının arasında yer alan yazının son tümcesinde şunlar yazılı: “Potomac Nehri’nin bu önemli parçasını korumak benim için büyük bir onur!”

Trump’ın pek çok savı gibi belli ki bu yazıların gerçekliği de araştırılmamış.

Lower Adası da dahil olmak üzere Kuzey Virginia Piedmont’un 1800 mil karelik bir alanın tarihini korumayı amaçlayan Mosby Heritage Area Association grubunun yöneticisi Richard Gillespie, “Hayır. I-ıh. Kesinlikle hayır. Böyle bir şey burada hiç olmadı,” demekte.

Aktardığına göre, muharebe kavramına en yakın olay 1861’de nehrin 20 kilometre kadar yukarısında gerçekleşti ve bu olayda Kuzeyli yüzlerce asker öldürüldü. “Kan Nehri mi?” diye eklemekte Piedmont. “Kesinlikle orası değil.” Gillespie’nin plakete muhalefetine yakınlardaki Loudoun Müzesi’nin küretörü Alana Blumenthal destek vermekte.

Times dergisi yanıtının ne olacağı konusunda Trump’la temasa geçtiğinde Trump plakette yazılanlar hakkında yararlı bir bilgi sunmadığı gibi her zamanki gibi saldırgandı. Plaketin yerel tarihçilerce uydurma olarak nitelendiği söylenince Trump, “Onlar nereden biliyor?” yanıtı verdi. “Oradalar mıydı?”

Trump golf sahası alanının Kan Nehri adıyla bilindiğinin “sayısız tarihçi” tarafından kendisine anlatıldığını söylemeyi sürdürdü. Ama adlarını anımsayamadığını da ekledi. Ardından, tarihçilerin kendisiyle değil “adamlarım” dediği kişilerle konuştuğunu söylediyse de tarihçilerin adlarını biliyor olabilecek çalışanlarının adlarını vermeyi de reddetti.

Trump sonunda, “Siz tarihinizi kendi istediğiniz gibi yazın,” diyerek kestirip attı. “Kimselerle konuşmaya gerek yok. Hiçbir şey fark etmez. Ama bir çok insan vurularak öldürüldü. Mantığa uygun.”