İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Gerçek Gazman: Le Pétomane

Joseph Pujol (1987 - 1945), Le Pétomane sahne adıyla ünlenen profesyonel bir gaz çıkarıcıydı.

Joseph Pujol beş çocuklu bir ailenin üyesi olarak Fransa’da dünyaya geldi. Okulu tamamladıktan sonra bir gün denizde yüzerken tuhaf bir şey yaşadı. Kafasını suyun altında tutup nefesini tuttuğunda arkasında buz gibi bir soğukluk hissetti. Korkuyla sahile çıktığında anüsünden su boşalmakta olduğunu hissedince büyük bir hayrete kapıldı. Gittiği doktor onu tamamen sağlıklı buldu.

Orduda görev yaparken asker arkadaşlarına özel yeteneğinden bahsedip onları eğlendirmek için bunu tekrarladı: bir tavanın içindeki suyu anüsünden içeri emip ardından birkaç metre öteye fırlattı. İçine hava da çekebildiğini keşfetti. Aslen fırıncı olan Pujol müzik aletlerini taklit ederek müşterilerini eğlendirmeye başladı – aletleri tezgahın arkasında çaldığını söylüyordu. Bunu sahnede denemeye karar vererek 1887’de ilk sahne deneyimini yaşadı. Gösterisi çok beğenilince Paris’e geçti ve 1892’de Moulin Rouge gazinosunda sahne aldı.

Sahne gösterisinde öne çıkanlardan bazıları top ateşi ve gökgürültüsü sesi çıkarmak ve anüsüne tutturduğu kauçuk bir tüp yoluyla okarina kullanarak “O Sole Mio” ve “La Marseillaise” gibi parçaları çalmaktı. Bir kaç metre uzaktan bir mumu da söndürebiliyordu. Seyircileri arasında Galles Prensi Edward, Belçika Kralı 2. Leopold ve Sigmund Freud da bulunmaktaydı.

1894 yılında paraya ihtiyacı olan bir arkadaşı için önceden hiç planlanmamış bir gösteri düzenlediğinde Moulin Rouge yöneticileri tarafından mahkemeye verildi. Pujol 3.000 frank ödemeye mahkum edilirken Moulin Rouge’da bir yıldızını kaybetmiş oldu – Pujol anlaşmazlık sonrasında Theatre Pompadour adında kendi gezici şovunu oluşturdu.

Bunu izleyen on yıl içinde Pujol numaralarını filtreden geçirip daha kabul edilir hale getirmeye çabaladı; en beğenilen numalarından birinde, bir çiftlik için kendi bestelediği parçada hayvanların seslerini anüsüyle oluşturduğu seslerle taklit etmekteydi.

Birinci Dünya Savaşı başlayınca, savaşın insanlıktan çıkarıcı etkileri karşısında dehşete kapılan Pujol sahnelerden çekildi ve doğduğu kentte fırıncılık mesleğine döndü. Daha sonraları Toulon kentine bir bisküvi fabrikası kurdu. 1945 yılında 88 yaşında öldü.