İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Endonezya’da “hayaletli” koronavirüs önlemi

Endonezya'da koronavirüs salgınına karşı insanları evde tutmak isteyen bir köy, çözümü 'hayaletlerde' buldu. Yüzleri beyaza boyanan ve kefene benzeyen kıyafetler giydirilen gönüllüler, insanları korkutarak evde kalmalarını sağlamaya çalışıyor.

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için tüm dünyada yetkililer halka ‘evde kal’ çağrısı yaparken, Endonezya’nın Cava Adası’na bağlı Kepuh köyünde ilginç bir yönteme başvuruldu.

Evde kalmaları için insanları korkutmak isteyen köyün ileri gelenleri, çok eski bir batıl inanç olan ve ‘Pocong’ adı verilen ‘hayaletlere’ sığındı.

Yüzleri beyaza boyanan ve kefene benzeyen kıyafetler giydirilen gönüllüler, sokaklarda devriye gezerek dışarı çıkanları korkutmayı ve evlere sokmayı amaçlıyor. Bu uygulamaya polis de onay veriyor.

Köydeki gençlerin liderlerinden olan Anjar Pancaningtyas, “Farklı olmak ve caydırıcı bir etki yaratmak istedik, çünkü Pocong’lar ürkütücü ve korkunç” dedi.

‘Pocong’, halk inancında dünyaya hapsolmuş ölü bir ruhu temsil ediyor.

KORKU DEĞİL İLGİ YARATTI

Ancak Pocong’lar bu ayın başında sokaklara ilk çıktığında tam tersi bir etki yaratmış. İnsanlar içeride kalmak yerine Pocong’ları görebilmek için dışarıya akın etmiş.

Bunun üzerine yöntem değiştirilmiş ve ‘sürpriz devriyeler’ yapılmaya başlanmış. Bir anda ‘hayaletleri’ gören köy sakinleri korku içinde evlerine dönmeye başlamış.

Köy sakinlerinden Karno Supadmo, “Pocong’lar görülmeye başladığından beri çocuklar ve yaşlılar evlerden ayrılmadı. İnsanlar bir araya gelmiyor ya da akşam dualarından sonra sokakta zaman geçirmiyor” dedi.

Endonezya’da salgın nedeniyle şimdiye kadar 399 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı da 4 bin 557’ye ulaştı.