İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Dünyanın en lezzetli kahvesi … nereden geldiğine aldırmadığınız sürece

Dünyanın en pahalı kahvesi, hayvan dışkısından çıkarılan kahve çekirdeklerinden yapılıyor.

Dünyanın en pahalı kahvesi kabul edilen “kopi luwakcivet adı verilen kedi benzeri bir memelinin dışkısından çıkarılan, kısmen hazmedilmiş kahve çekirdeklerinden elde ediliyor. Bir bardak kopi luwak içmek isterseniz 450 ile 500 lira arasında bir fiyat ödemeniz gerekebilir.

Güneydoğu Asya ve orta Afrika’ya özgü bir hayvan olan civet, maymun gibi uzun kuyruğu, rakun gibi surat çizgileri olan ama daha çok kediyi andıran bir hayvan. Doğada ne bulursa yiyen ve etoburlara bolca yem olan bu hayvan tarım arazilerine zarar verdiği için pek de sevilmiyor. Sindirim sistemindeki enzimler kahve çekirdeklerindeki proteinlerin yapısını değiştirip asit düzeyini azalttığı için bu kahve çekirdeklerinden çok yumuşak bir kahve elde ediliyor. Sonuçta civetler doğal ortamlarından alınıp kafeslerde sırf kahve üretimi için beslenmeye başlayınca tarımla uğraşanlar hem bu hayvanlardan kurtuldu hem de ek bir gelir kaynağı buldu. Ama bunun civetlere pek de iyi geldiği söylenemez. Çok küçük kafeslerde tutulan hayvanlar, dışkılarının rahat toplanabilmesi için kafesin telleri üzerinde yaşamak zorunda. Ayrıca, doğada yiyebileceklerinden çok daha fazla sayıda kahve çekirdeğiyle besleniyorlar. Doğada bitki ve meyvelerin yanında böcek de tüketen civeklere kafeslerde böcek verilmiyor. Uzmanlara göre, bu nedenle, kafeslerde tutulan civeklerden elde edilen kahve, doğada özgürce yaşayan civeklerin dışkılarından elde edilen kahve kadar kaliteli değil.

Günün birinde bir bardak “kopi luwak” içmeye karar verirseniz, kendi kendinize önce bir, “Değer mi?” diye sorabilirsiniz.