İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Dünyanın en büyük ahşap uçağı

Hughes H-4 Hercules savaş döneminde aluminyum kısıtlı olduğu için ahşap malzemeyle yapıldı ve yalnızca bir kez uçtu.

Hughes H-4 Hercules, Hughes Aircraft şirketi tarafından imal edilmiş bir ağır nakliye uçağının prototipiydi. Uçak 2 Kasım 1947’de tek bir kere deneme amacıyla uçmuş ve yüzeyden birkaç metre yükseldikten sonra uçuşu tamamlamıştır.

Savaş zamanı aluminyum kullanımına konan sınırlamalar yüzünden uçak tahtadan yapıldı. Tahta ve laminat yapım tekniği nedeniyle eleştiricileri tarafından “Spruce Goose” olarak adlandırılmıştı (İngilizce spruce, “ladin” ve goose “kaz”). Hercules bu güne kadar yapılmış en büyük deniz uçağıdır ve dünyanın en geniş kanat genişliğine sahip uçağı olma rekorunu elinde tutmaktadır (97.5 metre). Uzunluk açısından da (66.6 metre) Antonov nakliye uçağının imalatına kadar benzersizdi. Savaş zamanında yük ve personeli her ortamda taşıması amaçlandığı için su yüzeyine iniş kalkış gerçekleştirecek şekilde inşa edilen uçağın her biri 3.000 beygir gücünde olan 8 motoru bulunmakta.

Yapımı tamamlandığında hem imalatının çok masraflı olması hem de amaçlanan nakliye gereksinimlerinin ortadan kalkmasından ötürü, proje rafa kaldırıldı.

Uçak Oregon şehrindeki Evergreen Havacılık Müzesinde iyi durumda muhafaza edilmekte.