İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Bitkiler hissedebilir mi – hem de bizden daha iyi?

Bitkilerle konuşan ya da onlara müzik dinletenlerden misiniz? Yaptıklarınız boşuna olmayabilir.

1966 yılında bir Şubat sabahı Cleve Backster kendi yaşamını değiştiren ve bizim yaşamlarımız üzerinde de büyük etkiler yapabilecek bir keşifte bulundu. O zamanlar Backster polisleri poligraf – ya da diğer adıyla yalan makinesi – konusunda eğitmeyi amaçlayan bir New York okulunu işletmek için CIA’den ayrılmış bir sorgulama uzmanıydı. Bu gereç normalde insan derisinin elektriksel direncini ölçer. Fakat o sabah Backster gerecin kullanım alanını genişletti. Bürodaki bir bitkiyi suladıktan hemen sonra, poligraf bant üzerinde yaprak nemindeki artışı kaydederek suyun bitkide kökten yaprağa ulaşma hızını ölçmenin mümkün olup olmadığını merak etti. Backster iki adet psikogalvaniz refleks (PGR) elektrodunu bir Dracena Massanea (resimde görülen bitki) bitkisinin bir yaprağının iki kenarına tutturdu ve bitkiyi yeniden sulamadan önce yaprağı devreye bağladı. Bu etkiye hiçbir belirgin reaksiyon olmayınca, Backster “insanlarda duygulan tetiklemek için çok iyi denenmiş bir yöntem, esenliği tehdit yöntemi” olarak adlandırdığı şeyi yapmaya denemeye karar verdi; bir başka deyişle, bitkiye işkence etmeye.

Önce yapraklardan birini sıcak kahveye soktu, ama reaksiyon olmayınca bir kibrit alıp yaprağı toptan yakmayı düşündü. “Bu düşüncenin gerçekleştiği anda, çizelge süresinin 13 dakika 59. saniyesinde, PGR izleme yapısında, kayıt kaleminin ani ve uzun bir sıçraması şeklinde büyük bir değişiklik oldu. Bitkiyi hareket ettirmiş ya da ona dokunmuş değildim. Bu yüzden PGR kaleminin aktivitesinin zamanlaması bana bu izin benim bitkiye vermeyi düşündüğüm zarar tarafından oluşturulmuş olabileceğini düşündürdü.”

Bu tür bir algılama olasılığını incelemek için, Backster bürosuna canlı karidesler getirdi ve hayvanları birer birer kaynar suya atmaya başladı. Her bir karidesi öldürüşünde, bitkiye bağlı olan kayıt iğnesi şiddetle sıçramaktaydı. Bu reaksiyonu kendi duygularının yaratması olasılığını ortadan kaldırmak için, laboratuarda hiç kimse olmadan elektronik bir zaman sayacının karideslerin sıcak suya atılmasını rastgele zamanlarda seçeceği şekilde, tüm deneyi tamamen otomatikleştirdi. Bitki her bir karidesin ölümüne anlayışla tepki vermeyi sürdürürken, makine suya önceden ölmüş olan karidesleri attığında bitki hiçbir değişiklik göstermedi.