İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

Bir beygir bir beygir daha kaç beygir eder?

Akıllı Hans aritmatik problemlerini sorunsuzca çözüverdiği ileri sürülen bir Alman atıydı.

William von Osten lisede matematik öğretmeni olmasının yanında at yetiştirme merakıyla da tanınıyordu. Kendi ifadesine göre, sevgili atı Hans’a da temel düzeyde aritmetik ve takvim bilgi öğretmişti. Örneğin Osten, “Ayın sekizinci günü Salı ise, bunu izleyen Cuma hangi tarih olur?” dediğinde Hans ayağıyla tam on bir kez yere vuruyordu. Von Osten atıyla tüm Almanya’yı dolaştı ve asla para talep etmeden atının becerisini sergiledi. 1904 yılında The New York Times gazetesindeki bir haber yazısı sayesinde Hans daha da ünlendi.

İnceleme

Sonunda Alman eğitim bakanlığı tarafından bilim insanları, sirk yöneticileri, öğretmenler ve hayvanat bahçesi müdürünün de dahil olduğu bir komisyon oluşturuldu. Eylül 1904’te komisyon atın hareketlerinde hiçbir hile olmadığı sonucuna vardı.

Yapılan deneylerde at, von Osten dışındakiler soru sorduğunda da doğru yanıt verdi. Ancak; soruyu soran kişinin kendisi doğru yanıtı bilmiyorsa, atın başarı oranı yüzde altı gibi düşük bir oranda kalmaktaydı. Bundan da, atın soruyu soran kişiyi büyük bir dikkatle izlediği ve soruyu soran kişinin – farkında bile olmadan – doğru yanıt yaklaştıkça gösterdiği duygu ve davranış değişikliklerini çözümleyebildiği sonucuna varıldı. Bunun doğruluğunu sınamak için insanlarla da deneyler yapıldı. Komisyon başkanı kendisi atın yerine geçerek kendisine soru sorulmasını istedi. Elini çırparak sayıları anlatacaktı. Doğru sayıya yaklaştıkça, soruyu sormuş olan kişinin başını belli belirsiz de olsa aniden dik bir biçimde tuttuğunu fark etti. Bu sonuçlara inanmayan ya da inanmak istemeyen von Osten atıyla Almanya turlarını ölene dek sürdürdü. O öldükten sonra Hans’ın birkaç farklı sahibi oldu.

Deney sonuçları aslında bir bakıma Hans’ın gerçekten de akıllı olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Hans kendisinden bir şey talep edildiğini ve bunu yerine getirmek için de sahibini takip etmesi gerektiğini biliyor, bunu da çok iyi yerine getiriyordu.