İletişim

Gün boyu bilgisayar önünde ya da cep telefonu elde, iletişim formuyla neler geldi diye bekleyemiyoruz. Bu nedenle, hemen bir yanıt alamazsanız şaşırmayın.

Güvenlik Kodu::
security code
Lütfen Kodu girin:

Gönder
25 Ocak 2022

Devenin bale pabucu!

"Bir yaşıma daha bastım!" sitesi

4 uçak kazasının ardından Uzay Yolu’nda karar kıldı

Gene Roddenberry üç kez pilot, bir kez de yolcu olarak toplam dört kez uçak kazası yaşadı. Bunların herhangi birinde ölseydi Uzay Yolu dizisi asla gerçekleşemezdi.

Ailesi Los Angeles’a taşındığında önceleri polis olmaya heveslenen Gene Roddenberry, kısa süre sonra uçuş mühendisliğinin daha iyi bir seçenek olduğunu kavradı; bir süre sonra da pilotluk lisansını aldı. Artık o bir B-17 pilotuydu.

1941’de ABD Hava Kuvvetlerine katıldı; ülkesi savaşa girdiğinde de pilotluk görevi üstlendi.

2 Ağustos 1943’te, pilotluğunu yaptığı uçak pisti ıskalayarak burun üstü ağaçlara çarptı. Uçakta yangın çıktı ve iki kişi yaşamını yitirdi. Yara almadan kurtulan Roddenberry’in kazada bir sorumluluğu olmadığı sonucuna varıldı. Roddenberry savaşın geri kalanını ABD’de uçak kazaları uzmanı sıfatıyla geçirdi. Bu arada – bu kez yolcu olarak – bir uçak kazası daha yaşadı ve yine yara almadan kurtuldu.

Savaş bitince sivil yaşama geçerek Pan American World Havayolları için çalışmaya başladı. Aynı zamanda üniversitede edebiyat eğitimini tamamladı.

19 Hairan 1947’de Karaçi – İstanbul uçuşunda ikinci yardımcı pilottu. Uçuşun beşinci saatinde, metal yorgunluğundan ötürü kopan bir parçadan ötürü motorlardan biri kapandı. Bir süre sonra ikinci motor da aşırı ısınmadan ötürü yanmaya başladı.

Paniğe kapılan yolcuları sakinleştirmek için Roddenberry pilot kabininden yolcuların yanına geçti. Yanmakta olan motor kanattan kopup düşerken yangın uçağa sıçradı. Sonunda uçak Suriye çölüne gövde üstü iniş gerçekleştirdi. Uçak durur durmaz kabin görevlileriyle birlikte – yalnızca bir iki kaburgası kırılan – Roddenberry yolcuları tahliyeye başladı. Yanmakta olan uçağa defalarca girerek sıkışan yolcuları ve uçuş personelini dışarı taşıdılar.

Uçaktan bir parça ilk yardım malzemesi, birkaç giysi ve bir de şişirilebilir bot kurtarılabilmişti. Hayatta kalabilen tek uçuş görevlisi olarak Roddenberry komutayı ele aldı. Uçağın en son konumunun telsizle iletilip iletilmediğini bilmiyordu. Önce yaralar sarıldı; ardından, güneş yükselmeye başlayınca, şişme bot açılarak barınak oluşturuldu. Kısa süre sonra bir grup göçebe hayatta kalanlara yaklaştı. Roddenbery yanlarına giderek onlarla bir anlaşma yaptı – yalnızca ölüleri soyup kalanlara dokunmadılar.

Uzakta telgraf direkleri ve telleri gören Roddenberry iki farklı grubu telleri izleyerek bir şeyler bulana kadar yürümeleri için iki ayrı yöne gönderdi. Gruplar gittikten sonra yakınlardaki köyün sakinleri kaza yerine ulaştı. Onlar da uçak enkazından ve hayatta kalanlardan ne bulabildilerse çalınca, kazazedelerin elinde giysilerinden başka bir şey kalmadı.

Gruplardan biri geri gelerek Mayadin kasabasına ulaşıldığını bildirdi. Çölde 6.5 kilometre yürüyen Roddenberry sonunda bir telefon bularak kazayı yetkililere bildirdi. Bu kazada 15 kişi yaşamını yitirirken 19 kişi de kurtuldu. Aylar süren soruşturma sonunda pilotların bir hatası olmadığı saptandı.

Pan-Am ile uçmaya devam eden Roddenberry, bir süre sonra bir kaza daha geçirip bundan da ufak tefek sıyrıklarla kurtulunca, havayolu şirketinden istifa ederek televizyon yazarlığı ve yapımcılığına başladı.

1964 yılında Uzay Yolu televizyon serisi için 16 sayfalık ilk taslağı yapımcı şirkete teslim etti.